Sultan Papağanı Okulu Etiketler / Papağanlarında.html
Sayfa: 1

Sonuçlar : Papağanlarında.html
Konu / YazarEtiketler
Sultan Papağanlarında Marek Hastalığı - sahintayfun Hastalığı, Marek, Papağanlarında, Sultan,
Kanatlıların iç organlarında, deri ve kas dokularında tümör oluşturan, periferal ve optik sinirlerde yangı ve anormal genişlemelere sebep olan; herpes virusların oluşturduğu bir hastalıktır. Hastalık her yaştaki kanatlılarda görülsede, 8-18 haftalık gençler daha duyarlıdır.

Durgunluk, iştahsızlık, ibik ve sakallarda solgunluk, verim düşüklüğü, kanat ve bacaklarda tek veya çift taraflı felçler sonucu kanadın düşmesi veya bacağının birinin ileride diğerinin geride bulunma durumu, boyun sinirlerindeki felçler sonucu boyunda çarpılmalar, gözde körlüğe kadar giden depigmentosyon, ölmüş hayvanlarda çeşitli organ ve dokularda tümorler, siyatik sinirlerde kalınlaşma ile karakteristik hastalık belirtileri görülür.

Hastalığın kontrolü için hijyen şartları, damızlık sürünün koşulları, kuluçkahanenin şartları ve aşı uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar önem taşımaktadır.

...
Sultan Papağanlarında Yumurtlama Süreleri ve Çıkış Süresi - sahintayfun Süresi, Çıkış, Süreleri, Yumurtlama, Papağanlarında, Sultan,
Merhaba Değerli Sp Severler Sultanlarınız Çiftleşti ve Yumurta En Fazla 1 Hafta 10 Gün için de Mutlaka Yumurtlama Olması Gerekmektedir..
Yumurta Oldu Nekadar Beklemeliyiz 18 ile 23 Gün içinde Çıkması Gerekmektedir Süreyi 3-4 Gün Uzun Tuttum Nedeni Kış Aylarında Kuluçka Süreleri Daha Uzun Sürer O Nedenle Bu Yumurta Çıkmadı Atayım Olmasın 
Sultan Papağanlarında Kızgınlık Yumurtası - sahintayfun Yumurtası, Kızgınlık, Papağanlarında, Sultan,
Eşi olmayan veya eşiyle anlaşamayan dişi sultan papağanlarının boş yumurtalar yumurtlamasıdır. Doğru müdahale edilmediği ve rahatsızlıkları giderilmediği sürece yumurtlamaya devam eden sultan papağanları için 5-6 yumurtadan sonrası tehlike arz etmektedir.
Bu durumda olan sultan papağanlarına vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Eğer eşi olan ve anlaşamayan bir dişi sultancıksa, eşinden ayrılmalı, yuvalık çıkarılmalı ve üretim için uygun olan sıcaklık ve ısı alma değerlerinin oluşmaması sağlanmalıdır. Tek de beslense çift de beslense, bu dişi papağanınıza yalancı bir kuluçka yaşatmak gerekir. Bunun için ya yumurtladığı yumurtalardan 2-3 tanesine el sürülmemeli ve üzerinde oturmasına izin verilmeli ya da bilye,taş gibi yumurtaya benzetilebilecek ancak ısıtamayacağı nesneler koyarak kuluçkadan çıkması sağlanmalıdır.
Sultan Papağanlarında Psikolojik Hastalıklar - sahintayfun Hastalıklar, Psikolojik, Papağanlarında, Sultan,
Sultan Papağan'larının narin hayvanlar olduğunu unutmamak gerekir. Çevre şartlarından, maddi-manevi, çok çabuk etkilenebilirler. Psikolojik hastalıklar ise genelde manevi yani fiziksel olmayan çevre şartlarından ötürü meydana gelmektedir. Bu hastalıkların genel çözümü onları bu soruna iten sebepleri ortadan kaldırmaktır.
Psikolojik hastalıklar şu ana başlıklarda toplanabilirler:
Tüy Yolma:
En belirgin psikolojik hastalıktır ve teşhisi de doğru yaklaşıldığı müddetçe çok kolaydır. Sultan Papağanlarında bu hastalığa çok fazla rastlanılmaz. Bir çok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir: yeni evine gelen papağanın önceki ortamını özlemesi, yaşadığı ortamdan hiç memnun olmaması, devamlı stres altında olması, devamlı korkmasını gerektiren durumların olması vb çeşitleri sebepler sayılabilir. Kesin ve tek bir sebebi...
Sultan Papağanlarında Göz Enfeksiyonu - sahintayfun Enfeksiyonu, Göz, Papağanlarında, Sultan,
İnsanlarda da olduğu gibi hijyenik olmayan ortam ve bunlarla temaslardan dolayı gözün mikrop kapması durumudur. Göz enfeksiyonuna yakalanan sultancılarımızın gözleri sulanır ve gözlerini devamlı surette kaşırlar. Bunun sonucunda göz etrafındaki tüylerin döküldüğü gözlemlenmektedir. Antibiyotik desteği önerilmektedir, ayrıca göze veterinerin önericeği ilaç kullanılır. Hemen kafes ve kafes araç-gereçleri temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır. Bu gibi durumlarda sultanımızda yiyebileceği meyvelerden de verilebilir.
Sultan Papağanlarında Serum Uygulaması - sahintayfun Uygulaması, Serum, Papağanlarında, Sultan,
KUŞLARDA TEDAVİDE SERUM UYGULAMA YÖNTEMLERİ Ve YOĞUN BAKIM KÜVÖZ KULLANIMI
 kuşlarda serum tedavi uygulaması yapılabilir mi? Evet yapılabilir.Özellikle yemek ve su yemeyen kuşlarda kesinlikle yapılmalıdır.
kuşlarda hangi durumlarda serum uygulamaları gerekmektedir?
Sultan Papağanlarında yoğun ishal vakalarında.(Klamidiyoziz,bakteriyel enteritis,kurşun ve çinko zehirlenmelerinde,askarit enfeksiyonlarında,hepatik hastalıklar,pachecos hastalığı,polyamavirüs,reo virüs,candida,escherichia coli enfeksiyonu,citrobacter enfeksiyonları, vs),gastro intestinal yabancı cisim,viral hastalıklar,şeker hastalığı,böbrek karaciğer hastalıkları,tümör vakalarında ,zehirlenmelerde(insektisit zehirlenmesi,kurşun toksikasyonu,mikotoksikozis,teflon zehirlenmesi,tuz zehirlenmesi,tütün zehirlenmesi,d vitamini toksikasyonu,warfarin zehirlenmesi,çinko zehirlenmesi,vücudu destekleyici tedavi programında...
Sultan Papağanlarında Zehirlenme - sahintayfun Zehirlenme, Papağanlarında, Sultan,
Ev kuşlarının en çok zehirlenme nedenleri:
* Böcek ilaçları %11
* Temizlik ürünleri %27
* Bitkiler %12
* İlaçlar %25
* Ağır metal içerenler dahil diğerleri %25
Kurşun; perde ağırlıklarında, kurşunlu ve vitray camlarda, balık oltası ağırlıklarında, dikkatsizce küllüklere atılan ya da yere düşen silah (saçma) mühimmatında, ziynet eşyasında, etrafı kurşun kaplı (şarap şişesi gibi) kapaklarda bulunabilir, bunlar en çok bilinen genel nedenlerdir.
Bayanlar ! Kuşlarımız omuzlarımıza çıktığında takılarımızı didiklemeyi severler. Buna izin vermeyin! Kuşunuzla birlikte olduğunuzda bu takıları çıkarmanız en iyisidir. Çok...
Sultan Papağanlarında Tüy Dökülme Nedeni ve Tedavisi - sahintayfun Tedavisi, Nedeni, Dökülme, Tüy, Papağanlarında, Sultan,
Kuşlarda Tüy dökülmesi ve tüy yolma:
Küşlarda tüy dökülmeleri ve trüy yolmanın ana nedenleri
Tüylerdeki gelişim eksiklikleri
Yaralanmalar
Göz yaşı akıntıları
Alerjik nedenler
Akarlar
Hormonal eksiklikler
Protozoal hastalıklar
Çevresel faktörler
Kıl folikülleri iltihapları
Viral enfeksiyonlar
Stres
Alışkanlıklar diye sıralanabilir.
Tüy gelişim eksikliğinde tüylü olınası gereken bölgelerde tüy bulunmaz. Cıkan tüyler anormal yapıdadır. kısa süre içinde dökülür yada çıkış süresi uzar (normal süre 21-25 gün)
Yaralanmalara bağlı olarak oluşan tüy dökülmelerinde yaralanmanın deride oluşturduğu tahribat önemlidir. serin ve kıl foliküllerinin tahrip olduğu olaylarda yara bölgesi...
Sultan Papağanlarında Yumurta Sıkışması - sahintayfun Sıkışması, Yumurta, Papağanlarında, Sultan,
Yumurta tıkanması, dişi kuşlarda bir eşin olmasına gerek bulunmaksınız ortaya çıkabilir. Yumurtanın, normal bir biçimde üreme sisteminden geçmediği zaman oluşur. Distosi ise bir engel nedeniyle yumurtlama zorluğudur. Her ikisi de evcil kuşlarda ortak bir problem olup çoğunlukla önlenebilmektedir. Diğer yandan her iki durum da, yumurtalar dişi kuşlarda doğal olarak gelişerek, kendiliğinden oluşup dışarı çıkarıldıklarından bir eşe gereksinim bulunmaksızın meydana gelebilir. Eğer erken teşhis edilir ve müdahalede bulunulursa, genellikle çok iyi sonuç alınmaktadır. Eğer her iki olumsuzluk çok uzun süreyi kapsarsa, özellikle daha küçük kuşlarda komplikasyon ve ölümlerle sonuçlanabilir.
Hangi kuşlar genellikle yumurta tıkanması ve yumurtlama zorluğu ile karşılaşırlar ?
Yumurta tıkanması riskini artıran birkaç faktör bulunmaktadır:
Küçük Cinsler: Yumurta tıkanması; muhabbet kuşları,...
Sultan Papağanlarında Soğuk Algınlığı - sahintayfun Algınlığı, Soğuk, Papağanlarında, Sultan,
Soğuk algınlığı; ortam sıcaklığın kendisinden ziyade, çok düşük sıcaklıktan (özellikle sıcaklığın ani değişikliğinden) kaynaklanan stresten olur.
Nedeni; hava akımına maruz kalması (cereyan), A vitamini eksikliği, veya başka bir patojenden (virus, bakteri, spor) kaynaklanan strestir. .
Solunum daha hızlıdır. Nefes daha hızlı ve hırıltılı olur. Gagası açık, kuyruğu bir aşağı bir yukarı hareket eder.
Kuş, öksürebilir ve burnunda akıntı olabilir. İştahını kaybeder. Kafesin bir kenarında şişkin durur.
TEDAVİ:
Kuş mümkün olduğu kadar kısa sürede hastane kafese alınarak zatüre olması önlenmelidir.
Pamuklu çubukla burun delikleri çevresindeki kabuklar çıkarılmalıdır.
Kafese sprey ile ortamı nemlendirmek için biraz sıcak su sıkılmalıdır.
...
Sultan Papağanlarında Sallabaş ( Salmonella ) Hastalığı - sahintayfun Hastalığı, Salmonella, Sallabaş, Papağanlarında, Sultan,
PMV-1 kısa ismiyle tanınan bu hastalık kanatlı hastalıkları içinde en bulaşıcı ve ağır olanlarından birisidir ve Paratifo ile beraber en fazla kanatlı ölümüne yol açan hastalıktır.. Ülkemizde genelde sallabaş adı ile bilinmesine rağmen, aslen sallabaş bir çok hastalıklardan dolayı kuşlarımızda baş gösterebilen bir hastalık belirtisidir. Paratifo, zehirlenme, bakterisel enfeksiyonlar bu hastalıkların başında gelir ve hepsi kuşta sallabaş hareketinin görünmesine neden olur. Bu hastalıklardan bazıları ötekilerine göre daha kolay tedavi edilebilir ve bazılarının tedavisi yoktur. Fakat duymuş olabileceklerinizin aksine sahte sallabaş diye bir hastalık yoktur. Bu nedenle baş dönmesi dışında baska belirtilere bakılmadan her hangi bir tedavi yöntemine geçmek yanlış olabilir.
PMV-1 kümes hayvanları hastalığı olan Newcastle hastalığı virüsünün yakın akrabasıdır. Fakat çeşitli kaynaklarda belirtildigi gibi Newcastle hastalığı değildir. PMV-1...
Sultan Papağanlarında Kullanılan Vitaminler - sahintayfun Vitaminler, Kullanılan, Papağanlarında, Sultan,
Formülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözelti içeriğinde; 50 mg Vitamin B1, 5 mg Vitamin B2, 10 mg Vitamin B6, 35 mg Niasin, 25 mg D-pantotenol ve 25 mcg Vitamin B12 bulunmaktadır.
Bevikom, evcil hayvanlarda vitamin eksikliklerinin karşılanması, vitaminlerle destekleyici sağaltımın gerçekleştirilmesi ve sağlıklı durumun korunması amaçlarıyla, özellikle B kompleks vitaminler olmak üzere, başlıca suda çözünen vitaminleri içerecek şekilde, oral parenteral yollardan kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, steril, pirojensiz, enjeksiyonluk bir çözeltidir.
Farmakolojisi ve özellikleri : Ekonomik değeri olan bütün hayvanlarda sağlıklı durumun korunabilmesi, aynı şekilde, sürekli yüksek verimin güvenceye alınabilmesi için yeterli ve dengeli çoğul vitamin desteğinin yapılması gerekir. Öte yandan, hastalıkla, ani ısı değişiklikleri, taşıma, gaga kesimi ve aşılama gibi, baskılayıcı...
Sultan Papağanlarında Siyah Nokta - sahintayfun Nokta, Siyah, Papağanlarında, Sultan,
Yetiştiriciler özellikle yavruların ilk döneminde birçok sorunla karşılaşırlar.Muhakkak ki bazı yetiştiriciler için kuluçka döneminin verimsiz geçmesi ve yavru ölümleri problem teşkil eder.Ve moral bozukluğuna neden olur.
Bazen yavruların taşlıkları dolu olduğu halde ertesi gün ölü olarak karşımıza çıktığı görülür.Bunun nedeni siyah nokta dediğimiz hastalıktır.Çoğu zaman karaciğerdeki ve sindirim sistemindeki problemlere bağlı olur.Vogel Freund dergisinde bu hastalık Paul pütz tarafından ''Siyah noktalar'' olarak adlandırılır.
Bu siyah noktalardan ne anlamamız gerekir ? Siyah nokta yavru kuşların karnının sağ alt kısmında,karaciğerin üzerinde sağda safra kesesi bölgesine yerleşir.Farklı bir et renginde karın bölgesinde belirir.Bu noktanın büyüklüğü farklı farklı olabilir.Yavru hayvanlarda dış düzeyde ortaya çıkan bu siyah nokta sonradan sarı renge döner.Sarıya dönmesi bir organ bozulması meydana geldiğinin işaretidir.Maalesef bu...
Sultan Papağanlarında Dölsüz Yumurtalar - sahintayfun Yumurtalar, Dölsüz, Papağanlarında, Sultan,
Dölsüz yumurtaların bir çok sebebi olabilir. Erkek sultan papağanı dölleyememiştir yahut Dişi döl almadan önce kuluçkaya yatmıştır; Ayrıca bir çok ortak sebepten biri uygunsuz tünekler (Tüneklerin şekli, durumu yada sallanması) sonucunda çiftleşilse de dölsüz yumurta(lar) gelebilir. Bazen ilk yumurta dölsüz, sonrakiler döllü olabilir. Eğer ard arda bir kaç yumurta dölsüz ise çift bir süre ayrılmış, dinlenmiş yada eş değilde kardeşçe yaşamış olabilirler. Bu eksiklik, her ikisinde de geçici yada birinin doğurma organlarında kalıcı hasardan kaynaklanıyor olabilir. İlk 2 kuluçkada dölsüz yumurtalarla karşılaşılmışsa, bu ikiliye başka eşler seçtirerek üretim kafesine alıp her iki çifttende yavru alıp alamayacağımızı görebiliriz.
Malesef tüm kuluçkalar üreme dönemi başlangıcında döllü yumurtalarla başlanıp, sonlara doğru verimin düşmesiyle devam ediyor. Bunun başlıca sebebi kuşlardan çok sayıda kuluçka...
Sultan Papağanlarında Kaşıntı Bit Çözümü - sahintayfun Çözümü, Kaşıntı, Papağanlarında, Sultan,
Belirtileri : Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didiklemesi, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması, hastalığın belirlenmesinde en belirgin olgulardır...
Sebepleri : Kuşun gövdesinde, tüylerinin arasında gözle görülebilen koyu renkli çok küçük canlılar var ise bunlar kaşıntıya neden olan asalak hayvanlar yani bitlerdir. Kanarya, muhabbet kuşu gibi canlıların en büyük zararlılarındandır. Kuşu elimize aldığımızda kanat altı ve ense tüylerini hafifçe üflersek bitleri rahatça görebiliriz. Bu bitler kuşun geldiği yerden, başka bir hayvandan yada yeni alınmış bir kafes aksesuarından gelebilir. Eğer yavru ve yuva varsa bu kısımlarda kontrol edilmelidir.Aşırı oranda üredikleri zamanlarda öldürücüdürler... 
Bitleri gündüz faaliyette görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer...
Sultan Papağanlarında Kuş Kumu Kullanılması - sahintayfun Kullanılması, Kumu, Kuş, Papağanlarında, Sultan,
Sindirimi kolaylaştırmak amacıyla kum vermenin uzun bir tarihi olmasına rağmen günümüzde soru ve sorun haline gelmiştir. Bu konu yalnızca kuş sahiplerinin ortak bir sorusu değil, aynı zamanda bir uyuşmazlık kaynağıdır. Kumun ne olduğunu ve onun kullanımından doğabilecek olası problemleri bilmek, kuşlarımıza verip vermememiz sonucunu anlamamızda yardımcı olacaktır. Burada toplanan ve özetlenen bilgilerin çoğu evcil hayvanlarda kullanılan tıbbi ilaçların prensipleri ve uygulamalarıyla ilgili bir kitaptan alınmıştır.
Kumun Amacı : Kuşlar tarafından yenilen kabuklu tohumların tümüyle sindirimine yardımcı olması için kullanılır. Kuşların sindirim sistemindeki enzimler, tohumların iç kısmını sindirmekte çok iyi görev yaparlar ancak onların lifli kabuklarında zorlukla karşılaşırlar. Tohum yutulmadan önce kabuğu gagayla çıkarılmamışsa (mesela ayçiçeği tohumları gibi bazı tohumların dış çevresindeki lifli...
Sultan Papağanlarında Fransız Tüy Hastalığı - sahintayfun Hastalığı, Tüy, Fransız, Papağanlarında, Sultan,
sultan papağanlarında Fransız Tüy dökümü Fransız tüy dökümü hastalıgı genç sultan papağanlarında ortaya çıkan bir hastalıktır, bu yüzden bu hastalıga BFD (cockatiel = sultan papağanı, Fledgling= Tüyleri henüz bitmis yavru kuş, Disease = hastalık) de denir. Tüyleritamamlanmıs yavru kuslar bir anda ikinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybederler. Bazı kuslar büyük tüylerinin tamamını kaybederken sanslı olanbazıları da sadece az miktarda tüy kaybederler. Genellikle vücudun geri kalanını ve gögüs kısmını kaplayan kısa tüyler hastalıktan etkilenmez. Bazı durumlardavucut tüylerinde de anormallikler oldugu bilinmektedir. Fransız tüy dökümühastalıgına yakalanan kusların neredeyse tamamı hayatlarının geri kalanında uçamazlar çünkü uçmalarını saglayan kanat tüyleri tekrar gelismez veya gelissebile anormalliklerle gelisir. Bu hastalıktan etkilenen kusların büyük çogunlugu çokhızlı kosarlar digerleri ise sadece zıplarlar. Hastalığın Sebepleri ve Taşınabilirliği...
Sultan Papağanlarında Kabızlık - sahintayfun Kabızlık, Papağanlarında, Sultan,
Sultancıklara uygun olmayan besinlerle beslenmeleri sonucu kabızlık durumuyla karşılaşılır. Bu durumda kuşlar kendilerini zorlamalarına rağmen dışkılayamazlar. Kafalarını öne eğerek ve kanatlarıyla hareket yaparak dışkılamaya çalışırlar. Bunun sonucunda vücudun makat kısmında dışkılayamamaktan dolayı şişikler görülebilir.

Böyle bir durumla karşılaşılınca ılık bir su ile makat bölgesine pansuman yapılabilir. Dışkılamayı kolaylaştırmak için de yumuşak bir şeye (kulak kurdanı gibi) yağ sürülerek makat kısmına girdirilmeden uygulanır.
Sonuç alınmaması durumunda ise geciktirilmeden veteriner-hekime başvurmak gerekir.

NOT: Kabızlık durumunu karşılaşmadan önlemek için; sulukları temiz tutulmalı ve suları bol bol değiştirilmelidirr. Kuş yemi ve kumu kaliteli ürünlerden seçilmelidir.
Benzer Konu Etiketleri
Sultan Papağanlarında Kuş Kumu Kullanılması,
Etiket Sistemi Eklentisi by Kupo v 0.9a - Counter Strike

Sayfa: 1